جبر

گمان میکردم چیزی رو که میخوام بگم قبلا تو این وبلاگ گفتم . اما یه نگاه که بسرتاپاش انداختم ، دیدم انگار نگفتم . خلاصه اینکه اگر تکراریه بگذار بحساب آلزایمر!

 

تا حالا شده یه مطلبی رو تو یه کتاب بخونی که خودت قبلا بهش رسیدی ؟ یعنی ببینی که " چه جالب این بابا هم که داره حرف ما رو میزنه !" .

برای من چندین بار پیش اومده و هربار که پیش میاد  نمیدونم چرا حس خوبی بهم دست میده .

آخرین بار مطلبی بود درباره جبر و اختیار آدمی.

من معتقدم که انسان مجبورست .( نه مختار) زیرا انسان در بدنیا آمدن مجبورست . هیچکدام از ما با میل و رغبت خود پا به این جهان نگذاشته ایم . ( فارغ ازینکه از تولد خود راضی هستیم یا ناراضی.)

پس آدمیزاد در مرور زندگی خود – در اولین نقطه – بجبر میرسد . درواقع اینکه "ما زنده ایم " جبریست که بر ما تحمیل شده.

با در نظر گرفتن "جبر تولد " دیگر این سوال که " آیا انسان درطول زندگی موجودی مختارست؟ " در وهله دوم اهمیت قرار میگیرد ؛ یا بهترست بگویم اهمیت خود را از دست میدهد.

همین مفهوم را در کتابی از نیچه دیدم .

 

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی

مگر تو روی بپوشی و فتنه باز نشانی که من قرار ندارم که دیده از تو بپوشم چرا؟

امير

بمصطفی : چه ربطی گوز دارد با شقيقه ؟ چه‌؟

شيرين

سلام من نمی دونم چی بايد جواب بدم!!! فقط اينکه آدم ها بعضی اوقات تو شرايطی قرار می گيرند که کمی دلگير می شن... و اين گذري است... و مهم اينه که من الان خوبم... البته فکر می کنم...

مصطفی

گفتم که جدی نگیر داشتم آهنگ گوش می کردم.

مصطفی

تازه این که گفتی که یه مفهوم بدیهیه. همیشه وقتی با نن بابات دعوات می شه بهت نمی گن این همه جون کندم بزرگت کردم؟ بعد تنها جوابی که می تونی بدی همینه دیگه. مگه من خواستم.

شيرين

من برآنم که درین دنیا خوب بودن_به خدا_سهل ترین کار است و نمی دانم که چرا انسان، تا این حد، با خوبی بیگانه است و همین درد مرا سخت می آزارد!

کودکی در باران

سلام نمی دونم.ولی اينکه می گید انسان در بدنیا آمدن مجبورست انو موافقم.من آپم پايه بودی بيا.

علی کریمی

وقتی فکری می کنم که کسی تا حالا نکرده و هیچ وقت هم اون رو هیچ جا نبینم حس بهتری دارم تا اونی که تو میگی چه اهمیتی داره که یه احمق دیگه هم همین فکر رو کرده باشه؟