آنچه امروز در دانشگاه علم و صنعت ايران گذشت

امروز=1383/8/12 

قرار بود امروز در دانشگاه سمينار "انتخابات 84" برگزار شود ، که دکتر ابراهيم يزدي و مصطفي تاجزاده در آن حضور داشتند.بچه هاي شوراي صنفي مجوز برقراري اين سمينار را از رئيس دانشگاه ، دکتر صالحي گرفته بودند.
سمينار بر گزار شد. در خلال برگزاري سمينار در آمفي تئاتر شهيد بهرامي ، آيت الله نجفي مسئول دفتر نمايندگي نهاد رهبري (يا نماينده ولي فقيه در دانشگاه) بين دو نماز در مسجد دانشگاه سخنراني کرد.
وي که از حضور دکتر يزدي برآشفته بود ، دانشجويان را به اعتراض فراخواند، و تصميمشان بر اين شد که مقابل آمفي تئاتر تحصن کنند. بسيج دانشجويي هم برگه هايي را که شامل سخنان امام خميني درباره نهضت آزادي بود ، در مسجد پخش کرد.
در همين حين 7 ، 8 نفر از بسيجيان به ساختمان رياست حمله کردند و دکتر صالحي را کتک زدند و با فضاحت از دانشگاه خارج کردند و او را سوار يک اتوبوس خالي شرکت واحد کردند و به وزارت علوم بردند.
حاضرين در سمينار که متوجه وقايع شدند از آمفي تئاتر بيرون آمدند.عده اي از دانشجويان شيشه هاي سوله بسيج (ساختمان بسيج علم و صنعت يک سوله است.)را شکستند و تهديد کردند که اگر تا 20 دقيقه ديگر صالحي در دانشگاه نباشد سوله رو هواست ، و اگر نجفي عذر خواهي نکند دفتر او را هم تصرف ميکنند.
20 دقيقه گذشت و صالحي نيامد ، ولي بعلت حضور چند تن از دختران بسيجي در سوله که خيال خارج شدن نداشتند ، عملي صورت نگرفت ؛ بالا خره پس از خالي شدن سوله ، به سوله حمله کردند و هست و نيست بسيج را يکي کردند.
در اين موقع تقريبا تمام دانشجويان حاضر در دانشگاه در محوطه بين آمفي تئاتر و مسجد بودند.کلاسها خودبخود تعطيل شد و دانشجويان از استادان خواستند که به احترام صالحي ، تا او به دانشگاه برنگشته در کلاسها حاضر نشوند.
نجفي که هنوز در مسجد بود از بلندگوي اعلام کرد که برخوردي را که با صالحي شد محکوم ميکند. بسيج نيز آنرا محکوم کرد.
قرار بر اين شد که دانشجويان مقابل در مسجد تحصن کنند تا زماني که صالحي به دانشگاه بر گردد؛ و خواستار عذرخواهي نجفي شدند.
دختران بسيجي پس از تصرف سوله در مسجد (قسمت آقايان) ساکن شدند؛ آنها پس از مطلع شدن از تحصن در مقابل مسجد با تشکيل "سپر ناموسي" مقابل در مسجد خواستند مانع ورود دانشجويان به مسجد و دسترسي به نجفي شوند.(البته کسي قصد وارد شدن به مسجد را نداشت)
در اين گير و دار شوراي صنفي و ساير فعالان سياسي در علم وصنعت بيانيه اي را قرائت کردند؛ و در آن به تحصن تا بازگشت صالحي و تعطيلي کلاسها تاکيد کردند و خواستار اين شدند که نجفي و بسيج رسما و کتبا برخورد با صالحي را محکوم کنند و اسامي دانشجويان متخلف را اعلام کنند؛ و همچنين خواستار حذف بسيج دانشجويي از علم و صنعت شدند.
فرشاد (معاون فرهنگي،اگر اشتباه نکنم!)که در نبود صالحي همه کاره محسوب ميشود ، در يک سخنراني از دانشجويان خواست آرامش را حفظ کنند و گفت دانشگاه تعطيل نيست اما تا اطلاع ثانوي کلاسها تشکيل نميشود و گفت براي متحصنين از طرف دانشگاه افطاري فراهم ميشود  ، بدينگونه بطور ضمني موافقت خود را با دانشجويان بيان کرد.
تا ساعت چهار و ربع ، دانشجويان همانطور مقابل مسجد ايستاده بودند که من از دانشگاه خارج شدم.
خوش باشيد

/ 0 نظر / 31 بازدید